…SWEGO NIE ZNACIE

SANKTUARIUM MATKI BOŻEJ GIETRZWAŁDZKIEJ

– POLSKIE LOURDES

Gietrzwałd leży w połowie drogi między Ostródą i Olsztynem, na skraju południowej Warmii, otoczony niewielkimi wzgórzami nad rzeką Giłwą. Akt lokacyjny osadzie wydała 19 maja 1352 roku Warmińska Kapituła Katedralna. Na początku, na górce łagodnie spadającej ku rzece, postawiono drewnianą kaplicę. Prawdopodobnie w tym samym czasie powstała parafia. Pierwszym znanym proboszczem był ks. Jan Sternchen (1405-1409). W czasie wojny polsko-krzyżackiej 1410-1414 wieś i kaplica zostały zniszczone. W XV wieku postawiono jednonawowy kościół gotycki na podmurówce z kamienia. Poświęcił go 31 marca 1500 roku Ksiądz Biskup Jan Wilde, sufragan warmiński. Nadano mu tytuł Narodzenia Najświętszej Panny Marii. Kościół był wiele razy przebudowywany. 11 czerwca 1790 roku Ksiądz Biskup Ignacy Krasicki nadał świątyni dwa nowe tytuły: świętego Jana Ewangelisty i świętych Apostołów Piotra i Pawła. W XIX wieku Ksiądz Proboszcz Józef Jordan (1863-1869) doprowadził do rozbudowy kościoła, wzmocnił fundamenty i ściany.

Gietrzwałd stał się sławny dzięki objawieniom Matki Bożej, które trwały od 27 czerwca do 16 września 1877 roku i są jedynymi w Polsce objawieniami oficjalnie zatwierdzonymi przez Kościół. Głównymi wizjonerkami były: trzynastoletnia Justyna Szafryńska i dwunastoletnia Barbara Samulowska. Obie pochodziły z niezamożnych polskich rodzin. Matka Boża przemówiła do nich po polsku. Na pytanie dziewczynek: „kto Ty Jesteś?”, Matka Boża odpowiedziała: „Jestem Najświętsza Panna Maryja Niepokalanie Poczęta”. Na pytanie: „Czego żądasz Matko Boża?”, padła odpowiedź: „Życzę sobie, abyście codziennie odmawiali różaniec!”

13 sierpnia 1945 roku opiekę nad sanktuarium gietrzwałdzkim powierzono Zakonowi Kanoników Regularnych Laterańskich. Na mocy bulli papieża Pawła VI z dnia 2 lutego 1970 roku kościół w Gietrzwałdzie otrzymał tytuł bazyliki mniejszej. Po uroczystościach jubileuszowych 100-lecia objawień w 1977 roku, wybudowano w Gietrzwałdzie dom pielgrzyma.

Rocznie do Gietrzwałdu przybywa blisko milion pielgrzymów i turystów.

opr.
Bartłomiej Paduch
do góry